Biura w centrach logistycznych alternatywą dla biurowców?
Jak w ciągu ostatnich lat biura w centrach logistycznych i w magazynach przestały być tylko surowymi pomieszczeniami dla personelu logistycznego, a stały się pełnoprawnymi przestrzeniami biurowymi.
Szacowany czas czytania: 6 minut
Na rynku powierzchni biurowych w Warszawie obserwujemy stabilizację pod względem popytu i podaży. Ostatnie wyniki pod względem całkowitej aktywności najemców wskazują, że Klienci w stolicy najczęściej decydują się na podpisywanie nowych umów (włączając powierzchnie przeznaczone na użytek własny właściciela, 50,5%), przedłużenia i renegocjacje (42,2%) oraz ekspansje (7,3%). Część z firm, które decydują się na relokację przyjmuje kilka scenariuszy związanych z przeprowadzką do innej strefy biurowej. Alternatywną opcją może okazać się najem nowoczesnego biura np. w parku magazynowym lub dystrybucyjnym. Zjawisko to jest odpowiedzią na zmieniające się potrzeby firm, które szukają bardziej elastycznych rozwiązań lokalizacyjnych, łączących funkcjonalność z rozsądnymi kosztami.
O tym jak w ciągu ostatnich lat biura w magazynach przestały być tylko surowymi pomieszczeniami dla personelu logistycznego, a stały się pełnoprawnymi przestrzeniami biurowymi, które mogą konkurować ze standardem tradycyjnych biurowców klasy A, omawia Bartosz Oleksak, Associate Director w Dziale Powierzchni Biurowych, AXI IMMO.
Nowoczesność i elastyczność powierzchni biurowych w magazynach
Dawniej biura w magazynach kojarzyły się z mało reprezentacyjnymi pomieszczeniami, stanowiącymi jedynie dodatek do przestrzeni magazynowej. Wcześniej pracownicy korzystali z powierzchni typowo socjalnych z mikro przestrzenią biurową zlokalizowaną na antresoli magazynu lub w małych, wydzielonych strefach. Z czasem jednak proporcje te odwróciły się. Współczesne biura w magazynach przechodzą prawdziwą rewolucję. Obecnie oferują nowoczesne, dobrze doświetlone przestrzenie, które mogą być łatwo dostosowane do potrzeb najemców, gdzie powierzchnia socjalna stanowi mały ułamek całości. Wysoki standard wykończenia, możliwość aranżacji na open space, a nawet showroomy – to wszystko sprawia, że biura w magazynach zyskują coraz większą popularność.
Kluczowym atutem jest tutaj elastyczność. Powierzchnie biurowe w magazynach pozwalają na wydzielenie mniejszych przestrzeni niż te, które są dostępne w tradycyjnych biurowcach. Co jest dużym udogodnieniem dla firm o bardziej kameralnym charakterze działalności. Ponadto takie biura często znajdują się w specjalnie zaprojektowanych modułach biurowych, które stanowią integralną część kompleksu magazynowego.
Doskonała lokalizacja i łatwy dostęp
Większość nowoczesnych magazynów z powierzchniami biurowymi znajduje się w pobliżu głównych węzłów komunikacyjnych. Takie położenie zapewnia doskonały dostęp zarówno dla pracowników, jak i dla dostawców czy partnerów biznesowych. Przykładem mogą być przestrzenie biurowe zlokalizowane na obrzeżach Warszawy, w okolicach Okęcia czy Żerania. Tu dostęp do komunikacji miejskiej, w tym tramwajów czy autobusów, jest bardzo dobry. Takie lokalizacje minimalizują konieczność dojeżdżania do centrum miasta, co jest wygodne dla pracowników i pozwala uniknąć uciążliwych korków.
Bartosz Oleksak, Associate Director w Dziale Powierzchni Biurowych, AXI IMMO, mówi: „Dodatkowym atutem jest duża liczba miejsc parkingowych, co wyróżnia tego typu lokalizacje na tle tradycyjnych biurowców w centrach miast, gdzie koszty wynajmu miejsc parkingowych są wysokie, a sama ich dostępność bywa ograniczona. W magazynach nawet w godzinach szczytu, pracownicy i goście mają zapewniony wygodny dostęp do parkingu, co wpływa na komfort pracy i jest jednym z głównych czynników przemawiających za wyborem tej formy najmu”.
Wysoki standard i konkurencyjne ceny
Nowoczesne biura w magazynach mogą z powodzeniem konkurować ze standardem tradycyjnych biurowców. Najczęściej wyposaża się je w automatyczne oświetlenie, klimatyzację czy systemy optymalizacji zużycia energii. To pozwala na podniesienie komfortu pracy oraz obniżenie kosztów operacyjnych. Oferowane powierzchnie mogą być elastycznie aranżowane, co pozwala firmom dostosować je do swoich potrzeb – od open space, układów gabinetowych, poprzez multimedialne sale konferencyjne, aż po showroomy i strefy relaksu.
Bartosz Oleksak, wyjaśnia: „Klienci znajdą tutaj także dobrze znane z tradycyjnych biur w biurowcach, podwieszane suity, podniesione podłogi umożliwiające ukrycie kabli, dostęp do szerokopasmowego internetu czy uchylne okna. Jednym ograniczeniem dla najemcy pozostaje wysokość stawki za fit-out, którą jest w stanie zapłacić za wykończenie biura. Z uwagi na fakt, że powierzchnia w centrum logistycznym czy magazynach typu SBU jest projektowana pod potrzeby logistyczne czy produkcyjne, niewielu inwestorów decyduje się na implementację zaawansowanych systemów zarządzania budynkiem tj., BMS”.
Kolejnym czynnikiem przemawiającym na korzyść biur w magazynach są konkurencyjne stawki czynszów i opłat eksploatacyjnych. W porównaniu do biurowców klasy A zlokalizowanych w centrach miast, powierzchnie biurowe w magazynach oferowane są w niższych cenach. Czyni je to atrakcyjną opcją dla firm szukających sposobów na optymalizację kosztów.
Brak pełnej infrastruktury nie stanowi problemu
Biura w magazynach to idealne rozwiązanie dla firm, które cenią sobie prostotę, oszczędność i funkcjonalność. Choć nie posiadają one pełnej infrastruktury typowej dla tradycyjnych kompleksów biurowych, to oferują wiele innych zalet, które mogą uczynić je atrakcyjnym wyborem.
Bartosz Oleksak, wskazuje: „Brak restauracji, kantyn czy punktów usługowych w pobliżu stwarza okazję do kreatywnego podejścia do przestrzeni socjalnej. Firmy mogą stworzyć własne zaplecze socjalne, takie jak komfortowe kuchnie czy przytulne miejsca do spożywania posiłków, dostosowane do potrzeb pracowników. Takie podejście pozwala na pełną kontrolę nad jakością i aranżacją tych przestrzeni, co sprzyja budowaniu unikalnej kultury organizacyjnej i integracji zespołu”.
Brak strefy fitness czy siłowni znanej z biurowców rekompensują np. zewnętrzne siłownie plenerowe, wzbogacone o tereny zielone i przestrzenie do relaksu na terenach przylegających do magazynów. To doskonałe miejsce na odpoczynek na świeżym powietrzu, które może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie pracowników.
Wybierając biura w magazynach, firmy zyskują na elastyczności, możliwości adaptacji przestrzeni do własnych potrzeb oraz znacznych oszczędnościach, co pozwala skoncentrować zasoby na rozwoju biznesu. To doskonała opcja dla tych, którzy stawiają na efektywność i wartość dodaną, jednocześnie zachowując uproszczoną logistykę codziennej działalności.
Dla kogo może być interesująca powierzchnia biurowa w magazynie?
Powierzchnie biurowe w magazynach mogą być interesującą opcją nie tylko dla firm produkcyjnych, logistycznych czy handlowych, ale również dla firm e-commerce, firm technologicznych zajmujących się automatyką, dystrybutorów sprzętu, firm zajmujących się montażem i kompletacją, a także dla branży kreatywnej i wystawienniczej. To rozwiązanie może być atrakcyjne również dla start-upów technologicznych oraz firm świadczących usługi serwisowe. Takie firmy potrzebują połączenia przestrzeni biurowej z magazynową, co umożliwia elastyczne zarządzanie logistyką oraz skuteczną obsługę klienta.
Takie lokalizacje są szczególnie korzystne dla firm, które chcą ograniczyć koszty operacyjne, mają specyficzne potrzeby logistyczne, a jednocześnie nie potrzebują pełnej infrastruktury dostępnej w klasycznych biurowcach. Dzięki elastyczności powierzchni oraz możliwościom łączenia funkcji biurowych z magazynowymi, biura przy magazynach są atrakcyjnym rozwiązaniem dla różnych sektorów gospodarki.
Bartosz Oleksak, podsumowuje: „Biura w magazynach stanowią interesującą alternatywę dla tradycyjnych przestrzeni biurowych, szczególnie dla firm, które cenią sobie elastyczność, niższe koszty oraz bliskość infrastruktury logistycznej. Współczesne powierzchnie biurowe w magazynach nie przypominają już surowych pomieszczeń sprzed lat – obecnie oferują wysoki standard wykończenia, możliwość aranżacji zgodnie z potrzebami najemcy oraz doskonałą lokalizację. Mimo pewnych ograniczeń, takich jak brak pełnej infrastruktury usługowej, biura w magazynach zyskują na popularności dzięki konkurencyjnym cenom i nowoczesnym rozwiązaniom, które umożliwiają efektywne prowadzenie działalności.”
O AXI IMMO
AXI IMMO oferuje usługi doradcze w zakresie nieruchomości komercyjnych. Są nimi wynajem i zarządzanie powierzchniami magazynowymi i biurowymi, wyceny nieruchomości, a także zakup i sprzedaż gruntów inwestycyjnych. W ramach oferty firma świadczy usługi zarządzania łańcuchami B2B i B2C. Największym atutem AXI IMMO jest połączenie międzynarodowych standardów obsługi z rzetelną znajomością rynku lokalnego. AXI IMMO zostało wielokrotnie nagradzane, w tym otrzymało tytuł najlepszej Lokalnej Agencji Roku w latach 2012 – 2019 i 2021 w konkursie CiJ Awards oraz nagrodę dla Najlepszego Zespołu w sektorze magazynowym w latach 2016 – 2017. W 2019 i 2023 r. firma była laureatem w kategorii Lokalna Agencja w konkursie CEE Investment Awards. AXI IMMO zostało wybrane Lokalnym Agentem Roku w latach 2023 i 2024 w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w konkursie CEEQA. Ostatnim osiągnięciem firmy jest tytuł Doradcy Roku w konkursie Prime Property Prize 2024.
Ostatnie artykuły
11 grudnia 2024
AXI IMMO doradza Investa, która zostaje w SEGRO Logistics Park Stryków na wiele lat
30 000 mkw. dla Investa w SEGRO Logistics Park Stryków dla
4 grudnia 2024
Biura w centrach logistycznych alternatywą dla biurowców?
Jak w ciągu ostatnich lat biura w centrach logistycznych i w magazynach przestały być tylko surowymi pomieszczeniami dla personelu logistycznego, a stały się pełnoprawnymi przestrzeniami biurowymi.
21 listopada 2024
Najnowszy raport „Rynek magazynowy w Polsce I-III kw. 2024 r.”
AXI IMMO podsumowuje dane dla rynku magazynowego w Polsce w I-III kw. 2024 r.
6 listopada 2024
AXI IMMO wspiera Kuchnie Świata S.A. przy negocjacjach nowej umowy najmu w SEGRO Park Wrocław Bierutowska
Kuchnie Świata wybierają SEGRO Park Wrocław, Bierutowska – strategiczna decyzja wsparta przez AXI IMMO