Biuro dla firmy IT – czego oczekuje pracownik?
Biuro staje się jednym z elementów walki o IT talenty. Wskazówki, jak je przygotować, aby spełniało oczekiwania tej szczególnie wymagającej grupy zawodowej oraz ile taki projekt kosztuje przygotowali eksperci działu Office AXI IMMO.
Tylko w Warszawie 10% najemców biur to firmy z sektora IT. Jest to jeden z najdynamiczniej rosnących segmentów klientów na rynku i jednocześnie jeden z najbardziej wymagających. Doświadczeni programiści czy administratorzy systemów to pracownicy poszukiwani przez wielu pracodawców. Biuro staje się jednym z elementów walki o IT talenty. Wskazówki, jak je przygotować, aby spełniało oczekiwania tej szczególnie wymagającej grupy zawodowej oraz ile taki projekt kosztuje przygotowali eksperci działu Office AXI IMMO.
Nad Wisłę w poszukiwaniu doświadczonych informatyków ściągają firmy z całego świata i otwierają kolejne centra IT i R&D. Preferowane przez ten sektor lokalizacje biurowe to Warszawa i Wrocław, który już dziś nazywany jest polską Doliną Krzemową. Duże centra IT otwierają się również w Krakowie, Katowicach czy Gdańsku. Wśród największych najemców z sektora IT w Polsce wymienić możemy firmy: Atos, Dolby, Capgemini, IBM, Nokia, Opera Software, Accenture, Ericsson i wiele innych.
Co jest ważne dla pracownika sektora IT?
Dzisiejsze biura projektowane dla firm z sektora IT wyróżnia ponadprzeciętne wyposażenie powierzchni, zaawansowane rozwiązania techniczne i technologiczne. Firmy inwestują w wysoki standard, bo biuro ma być miejscem, które definiuje kulturę organizacji i pobudza kreatywne myślenie. Z badań przeprowadzonych przez Kelly Global Workforce Index wynika, że pracownicy IT w większym stopniu niż pracownicy innych sektorów cenią sobie środowisko pracy (66% IT, 57% inne branże) i dostęp do najbardziej nowoczesnego wyposażenia w biurze (63% IT oraz 46% inne branże).
W sektorze IT mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Specjaliści IT ( z reguły to mężczyźni w wieku 25-35 lat) swojego przyszłego pracodawcę często wybierają przez pryzmat dodatkowych benefitów, wśród których wysokie miejsce zajmuje lokalizacja i standard biura. Nic więc dziwnego, że firmy z branży robią wszystko, aby to ich biuro wyróżniało się spośród wielu innych. Inspiracje czerpią z zagranicy, szczególnie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie powierzchnie biurowe zaprojektowane na potrzeby największych graczy na rynku informatycznym (takich, jak Apple, Google czy Microsoft) są przykładem najbardziej nowoczesnego podejścia do aranżacji powierzchni biurowej. Standardem biur dla kadry IT są duże strefy wspólne, przestronne kuchnie, sale gier i relaksu, konsole gier czy nawet miejsca przeznaczone na drzemkę.
Nowinki technologiczne w biurze do wynajęcia dla IT
Warto podkreślić, że w standardzie powierzchni biurowej dla IT uwzględnione są najnowsze rozwiązania technologiczne, począwszy od serwerowni po zautomatyzowane sale konferencyjne wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt multimedialny. W tego typu przestrzeniach szczególną uwagę przywiązuje się również do zapewnienia odpowiedniej akustyki poszczególnych stref, oświetlenia, designerskich, ale jednocześnie ergonomicznych mebli – komentuje Martin Lipiński, Dyrektor Działu Office w AXI IMMO.
Przestrzenią ważną dla pracowników stają się także otoczenie biura, w tym dostępność klubów fitness, restauracji, usług oraz zagospodarowanie terenu zielenią. To tych stref zieleni i usług szczególną uwagę przywiązuje się wówczas, gdy firma jest jedynym najemcą biurowca lub kilku biurowców tworzących jeden kampus, a takie sytuacje w branży IT nie są rzadkością, czego doskonałym przykładem są krakowskie biura takich marek jak Nokia czy Motorola.
Ostatnią, ale nie mniej ważną kwestią jest zaangażowanie pracownika w proces projektowania i aranżacji przestrzeni biurowej. Specjaliści IT spędzają w biurze większą część dnia, dlatego chcą mieć wpływ na jego wygląd. Biura współtworzone przez pracowników mają lepszą funkcjonalność i są dopasowane to trybu i charakteru pracy danej firmy.
Biuro dla IT – ile to kosztuje?
Biura dla firmy IT to wyzwanie, przed którym staje wiele dyrektorów administracyjnych. Ponadprzeciętne zapotrzebowanie na infrastrukturę techniczną, dodatkowe systemy bezpieczeństwa, nowinki techniczne, wysoka jakość materiałów i designerskie wykończenie wnętrz podnoszą cenę wykończenia metra kwadratowego powierzchni biurowej.
Szacuje się, że koszty „fit out” przestrzeni projektowanej dla branży IT są wyższe od przeciętnego biura średnio o 20 do 30%. Minimalna stawka kształtuje się na poziomie 400 EUR/mkw. Dodatkowo koszt wyposażenia meblowego stanowiska pracy przekracza 1500 EUR. Warto jednak podkreślić, że nowoczesne, dobrze zaprojektowane biuro to inwestycja, która zwraca się w czasie, bo poprawia efektywność pracy i wspiera firmę w rekrutacji talentów – podsumowuje Martin Lipiński.
Ostatnie artykuły
6 listopada 2024
AXI IMMO wspiera Kuchnie Świata S.A. przy negocjacjach nowej umowy najmu w SEGRO Park Wrocław Bierutowska
Kuchnie Świata wybierają SEGRO Park Wrocław, Bierutowska – strategiczna decyzja wsparta przez AXI IMMO
4 listopada 2024
Najnowszy raport AXI IMMO – Rynek biurowy w Warszawie w 1-3 kw. 2024
Warszawski rynek biurowy ponownie w grze
15 października 2024
Nowa Ustawa Planistyczna, czyli jak zmienią się zasady planowania przestrzennego i ich wpływ na rynek nieruchomości
Nowa Ustawa Planistyczna — co czeka rynek nieruchomości od 2026 r. - omawia Jacek Szkuta, Dyrektor Działu Gruntów Inwestycyjnych w AXI IMMO.
18 września 2024
AXI IMMO Doradcą Roku w konkursie Prime Property Prize 2024
Najlepsi w Branży Nieruchomości – AXI IMMO laureaem Prime Property Prize i PropTech Festival 2024