Jakie nowe drogi wpłyną na rozwój nowych lokalizacji magazynowo-produkcyjnych w Polsce?
Jak przedstawia się plan oddania kolejnych odcinków dróg ekspresowych i autostrad na lata 2018 -2019, które wpływają na rozwój nowych lokalizacji magazynwo-produkcyjnych w Polsce?
Dalszy rozwój infrastruktury drogowej to jeden z istotnych warunków dalszego rozwoju rynku powierzchni magazynowo – logistycznych w Polsce. Wyniki w sektorze są imponujące – ponad 4 mln mkw. wynajętej powierzchni magazynowej i 2,36 mln mkw. nowych magazynów oddanych do użytku. Jednak, aby utrzymać wysokie tempo rozwoju projektów przemysłowych w Polsce jeszcze lepsza sieć drogowa to podstawa. Jak przedstawia się plan oddania kolejnych odcinków dróg ekspresowych i autostrad na lata 2018 -2019, które wpływają na rozwój nowych lokalizacji magazynowo-produkcyjnych w Polsce?
Po dość długim przestoju ukończonych i oddanych dróg ekspresowych w roku 2016 i 2017 roku, w końcu zaczynamy ruszać do przodu i kolejne dwa lata ( jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem) wyglądają bardziej optymistycznie. W niedalekiej przyszłości będziemy cieszyć się z ukończonych kolejnych odcinków S3 w zachodniej części kraju, S7 na północy czy S8 w kierunku Białegostoku. Równolegle do inwestycji drogowych odnotowuje się rozwój nowych lokalizacji magazynowo-produkcyjnych. W nowych lokalizacjach powstają parki magazynowe i produkcyjne obiekty BTS.
Nowe odcinki dróg ekspresowych oddane w najbliższych 24 miesiącach
W 2018 i 2019 roku zostaną oddane nowe odcinki na 3 kluczowych dla nas drogach ekspresowych. Jedną z nich jest trasa S7, łącząca aglomeracje gdańską, warszawską, kielecką i krakowską. Długość całkowita tej trasy będzie miała 706 km i będzie to najdłuższa droga szybkiego ruchu w Polsce. Jeszcze w tym roku będzie można korzystać już z odcinków Gdańsk – Mława, Radom – Skarżysko Kamienna oraz węzeł Chęciny – Jędrzejów.
Kiedy zakończona zostanie budowa całej trasy S7 mocno skorzysta na tym rozwój woj. Świętokrzyskiego i Pomorze. Jest ono na tę chwilę średniej wielkości ośrodkiem dystrybucyjnym w Polsce z całkowitą powierzchnią magazynową na poziomie niecałych 500 tys. mkw., ale ma szansę w najbliższym czasie stać się mocno atrakcyjny pod kątem inwestycji magazynowych. Tym bardziej, że rozwój infrastruktury drogowej idzie w parze z rozwojem trójmiejskich portów.
Trasa S7 to też szansa dla Radomia, który będzie miał szybkie połączenie z Warszawą oraz usprawni samą komunikację w mieście (np. Panattoni Park Radom) i Kielc, gdzie powstaje pierwszy park magazynowy typu „mulitenent” firmy Panattoni Europe. Centralna lokalizacja Kielc w połączeniu z większą dostępnością pracowników i niższymi kosztami pracy to atuty, które powinny przyciągnąć kolejnych inwestorów do miasta.
Drogi, za którymi idą inwestycje – S3, S5, S8
Do 2019 roku zostaną oddane odcinki na trasach S8 oraz S3. Odcinki na trasie S3 zostaną oddane w całości już w I kwartale 2019 r, natomiast na trasie S8 docelowo w III kwartale 2018 i 2019.
Droga ekspresowa S3
S3 jest strategiczną drogą ekspresową, która docelowo połączy Szczecin i zachodnią część Polski z A2 i A4. Stanowi również fragment trasy międzynarodowej wiodącej z północy na południe Europy – E65. Zostaną oddane do użytku odcinki Nowa Sól Południe – Legnice południe ( z węzłem) oraz Nowa Sól Południe – Lubawka ( bez węzła). Przy S3 na odcinku Nowa Sól – Lubawska stanie już niebawem nowa fabryka jednego z motoryzacyjnych gigantów – Mercedes – Benz w Jaworze. Na tym zapewne się nie skończy. Dzięki dobremu połączeniu z Niemcami i Czechami kolejne duże brandy mogą rozważać inwestycję w tej lokalizacji.
Deweloperzy magazynowi już inwestują w woj. lubuskim i dolnośląskim wzdłuż S3. Swojej inwestycje uruchamia w Zielonej Górze Panattoni Europe, Hillwod w Krośnie Odrzańskim. Region staje się ważną lokalizacją magazynową dla firm dystrybucyjnych obsługujących kraje Europy Zachodniej. Wyniki po stronie popytu mówią same za siebie. Ww 2017 r. w regionie wynajętych zostało ponad 150 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, a kolejne inwestycje w Świebodzinie, Lubinie i Nowej Soli są w trakcie realizacji lub w przygotowaniu.
Droga ekspresowa S8
Kolejnymi odcinkami, które mają być ukończone są Wyszków – Białystok ( do lipca 2018) oraz Piotrków Trybunalski – Warszawa (Wolica) do lipca 2019. Oba te odcinki stanowią część drogi ekspresowej S8 przebiegającej z Wrocławia do Białegostoku. Są one także częścią międzynarodowej drogi ekspresowej E67 łączącej Europę Środkową z Finlandią.
Odcinki Wyszków – Białystok stanowią polski fragment tzw. Via Balitica, która jest najważniejszym połączeniem drogowym pomiędzy krajami bałtyckimi. Jest to istotny punkt dla Polski pod kątem możliwości międzynarodowego rozwoju łańcucha dostaw. Ukończenie odcinków na trasie Warszawa – Białystok przełoży się zapewne na rozwój najmłodszego rynku magazynowego na wschód od Warszawy tj. Białystoku, gdzie powstaje inwestycja firmy Panattoni Europe. Atutem lokalizacji, który powinien przyciągnąć kolejnych inwestorów, jest teraz dobre połączenie z Warszawą, i dalej z Wrocławiem i krajami Europy Zachodniej. Istotna jest również większa dostępność pracowników, co będzie miało szczególne znaczenie dla firmy produkcyjnych.
Droga ekspresowa S5
W 2019 zostaną też ukończone odcinki z trasy A1 Częstochowa – Pyrzowice, które mają być oddane do czerwca 2019 oraz odcinki stanowiącej trasę S5 Grudziądz – Bydgoszcz – Gniezno oraz Poznań – Rawicz. Według planów odcinki będą gotowe do sierpnia 2019 roku.
Rozwój nowych lokalizacji magazynowych i produkcyjnych a nowe drogi ekspresowe
Kolejne postępy w budowie sieci połączeń drogowych będą wpływać na rozwój nowych lokalizacji na mapie magazynów w Polsce. Nowe drogi ekspresowe to też dostępność do nowej puli gruntów inwestycyjnych , co w przypadku dużych rynków magazynowych takich jak Warszawa, Górny Śląski czy Wrocław staje się coraz trudniejsze.
Ponadto, większa dostępność komunikacyjna średnich i małych ośrodków miejskich to szansa na rozwój tych lokalizacji i spadek bezrobocia na lokalnych rynkach pracy.
Ostatnie artykuły
20 stycznia 2025
Polski rynek magazynowy w 2024 roku: stabilny rozwój i kluczowe trendy na przyszłość
10 faktów o rynku magazynowym, przemysłowym i logistycznym w Polsce — podsumowanie 2024 i prognozy na 2025 r.
20 stycznia 2025
Rynek powierzchni biurowych w Polsce w 2024 roku – stabilizacja, nowe trendy i wyzwania 2025 i kolejne lata
AXI IMMO wskazuje szacunkowe dane dla rynku nieruchomości biurowych w Polsce na koniec 2024 r. i wymienia najważniejsze trendy i wyzwania na kolejne lata.
11 grudnia 2024
AXI IMMO doradza Investa, która zostaje w SEGRO Logistics Park Stryków na wiele lat
30 000 mkw. dla Investa w SEGRO Logistics Park Stryków dla
4 grudnia 2024
Biura w centrach logistycznych alternatywą dla biurowców?
Jak w ciągu ostatnich lat biura w centrach logistycznych i w magazynach przestały być tylko surowymi pomieszczeniami dla personelu logistycznego, a stały się pełnoprawnymi przestrzeniami biurowymi.