Magazyn SBU – dopasowany do wielkości firmy
"Small Business Units” czyli magazyny miejskie, oferujące mniejsze moduły magazynowe z większym komponentem biurowym są dobrą alternatywą dla wielkopowierzchniowych magazynów.
Na rynku magazynowym najemcy mogą wybierać spośród różnych formatów hal. Najbardziej popularne to tzw. inwestycje typu “big-box” czyli wielkoformatowe obiekty zlokalizowane w okolicach dużych aglomeracji miejskich w ramach parków magazynowych i „Small Business Units” czyli magazyny miejskie, oferujące mniejsze moduły magazynowe z większym komponentem biurowym. Dziś konsument wymaga od firmy perfekcyjnej obsługi logistycznej i dostawy w ten sam dzień lub następnego dnia od założenia zamówienia. Firmy logistyczne i dystrybutorzy, aby sprostać wymogom klienta końcowego coraz częściej wynajmują magazyny w granicach miast. Logistyka ostatniej mili to dziś jeden z ważniejszych tematów w sektorze logistyczno-magazynowym, który korzysta z rozwiązań SBU.
Wielkopowierzchniowe magazyny poza miastem
W Polsce bardzo popularne są magazyny typu „big box”, w których istnieje możliwość najmu powierzchni od 2-2,5 tys. metrów kwadratowych wzwyż. Big boxy usytuowane są poza granicami dużych miast, przeważnie w odległości 10 do 50 km, w lokalizacjach z bezpośrednim dostępem do dróg ekspresowych i autostrad. Głównymi najemcami parków magazynowych są firmy logistyczne, dystrybutorzy, sieci handlowe i firmy związane z lekką produkcją.
Dla kogo magazyny miejskie czyli SBU?
„Big boxy” nie są odpowiedzią na potrzeby każdej firmy. Istnieją branże w których specyfika biznesu wymaga zupełnie innych, mniejszych formatów. Dlatego dla niejednej firmy dobrą alternatywą dla wielkopowierzchniowych magazynów będą projekty typu „Small Business Units” (SBU).
W tego typu obiektach istnieje możliwość najmu znacznie mniejszych powierzchni – już od 500-800 mkw. Zaletą formatu SBU jest połączenie części magazynowo-biurowej, co często jest istotne dla firm, które w jednym miejscu chcą mieć magazyn i biuro. Warto zwrócić uwagę, że powierzchnię biurową w tych inwestycjach charakteryzuje wyższy standard wykończenia niż w typowych parkach magazynowych. Dla ich najemców prócz funkcjonalności, ważny jest także wygląd budynku, w którym powinno być miejsce na reprezentacyjne biuro wysokiej klasy.
Tak jak w przypadku big boxów, w projektach SBU kluczowe znaczenie odgrywa lokalizacja. Inwestycje SBU znajdują się w obrębie miast, najczęściej w dzielnicach biznesowo – przemysłowych, z dobrym dostępem do centrum miasta i komunikacji miejskiej. Format ten wybierany jest przede wszystkim przez firmy ze względu na rodzaj prowadzonego biznesu, który wymaga krótkich czasów dostaw do klienta końcowego. Dodatkowo oferta SBU to także możliwość stworzenia, w ramach jednego wynajmowanego modułu, powierzchni ekspozycyjnej czy wystawienniczej. Co może być kluczowe dla dynamicznie rozwijających się firm e-commerce.
Small Business Units są doskonałym wyborem dla przedsiębiorstw, które rozwijają się lub skala ich biznesu nie wymaga posiadania większych powierzchni. SBU to wyśmienite rozwiązanie także dla tych, którym zależy na magazynie w mieście z uwagi na szybki dostęp do towarów oraz na reprezentacyjnym biurze. Ze względu na sektor działalności, najemcami SBU są bardzo często firmy z branży IT, farmaceutycznej, usługowej czy handlowej oraz firmy prowadzące dystrybucję na rynek lokalny.
Lokalizacje obiektów SBU w Polsce
Zdecydowana większość powierzchni SBU w Polsce zlokalizowana jest w granicach Warszawy. Tutaj bowiem został zapoczątkowany rozwój tego formatu magazynów wynikający z potrzeby obsługi lokalnego rynku. Aktualnie w Warszawie istnieje ok. 600 tys. mkw. powierzchni magazynowej typu SBU. Większość obiektów zlokalizowana jest na Okęciu, Żeraniu (dzielnica Białołęka), Ursusie oraz Targówku Przemysłowym.
Do największych parków SBU w Warszawie w I strefie należą: Business Park Warsaw Żerań – Segro, Manhattan Business & Distribution Centre w dzielnicy Włochy, czy Ideal Distribution Center.
Na drugim miejscu, jeśli chodzi o dostępność powierzchni w obiektach SBU jest Małopolska z ponad 72 tys. mkw. W Krakowie w projekty SBU inwestują firmy 7R, BIK oraz lokalne podmioty jak ŁegPrzem.
Inwestycje SBU na Górnym Śląsku to przede wszystkich powierzchnie w ramach Prologis Park Chorzów i projekt 7R Sosnowiec Milowice.
Przyszłość SBU
W najbliższych latach inwestycje miejskie typu SBU będą zyskiwały na znaczeniu. Długą listę inwestycji tego typu ma w przygotowaniu 7R w ramach inwestycji City Flex i Panattoni rozwijające format w ramach inwestycji City Logistics w Warszawie, Wrocławiu (także Ideal idea City Park Wrocław) i innych dużych miastach Polski. Jednakże z uwagi na położenie SBU na obszarach największych miast, należy liczyć się z wyższym kosztem wynajmu niż w przypadku pozamiejskich dużych magazynów. Wynika to zarówno z wyższych cen gruntów w miastach, jak i z wyższego kosztu realizacji inwestycji.
Ostatnie artykuły
20 stycznia 2025
Polski rynek magazynowy w 2024 roku: stabilny rozwój i kluczowe trendy na przyszłość
10 faktów o rynku magazynowym, przemysłowym i logistycznym w Polsce — podsumowanie 2024 i prognozy na 2025 r.
20 stycznia 2025
Rynek powierzchni biurowych w Polsce w 2024 roku – stabilizacja, nowe trendy i wyzwania 2025 i kolejne lata
AXI IMMO wskazuje szacunkowe dane dla rynku nieruchomości biurowych w Polsce na koniec 2024 r. i wymienia najważniejsze trendy i wyzwania na kolejne lata.
11 grudnia 2024
AXI IMMO doradza Investa, która zostaje w SEGRO Logistics Park Stryków na wiele lat
30 000 mkw. dla Investa w SEGRO Logistics Park Stryków dla
4 grudnia 2024
Biura w centrach logistycznych alternatywą dla biurowców?
Jak w ciągu ostatnich lat biura w centrach logistycznych i w magazynach przestały być tylko surowymi pomieszczeniami dla personelu logistycznego, a stały się pełnoprawnymi przestrzeniami biurowymi.