Najlepsze lokalizacje biurowe dla biznesu. Gdzie warto być w Warszawie?
Warszawa jest największym rynkiem biurowym w kraju, 60% zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej znajduje się w stolicy. Gdzie bije biurowe serce stolicy? Sprawdźmy najlepsze lokalizacje biurowe dla biznesu w Warszawie.
Warszawa jest największym rynkiem biurowym w kraju, 60% zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej znajduje się w stolicy. Rynki regionalne szybko rozwijają się, ale to nadal stolica jest lokalizacją pierwszego wyboru dla wielu firm.
Warszawa posiada różnorodną ofertę nie tylko biurową, ale też handlową, rozrywkową i zapewnia stały dopływ kadry pracowniczej z całego kraju. Dlatego popyt na powierzchnie biurowe w stolicy wciąż rośnie, w 2017 wzrósł o 28% w stosunku do analogicznego okresu w roku 2016. Tylko w I kw. br. wynajętych zostało ponad 200 tys. mkw. Na koniec 2018 roku całkowite zasoby powierzchni biurowej w stolicy przekroczą 5,5 mln mkw.
Najlepsze lokalizacje biurowe dla biznesu w Warszawie
Warszawa oferuje kilka atrakcyjnych biznesowych dzielnic, które charakteryzują się dużym tempem rozwoju. Do głównych skupisk biurowców w stolicy należą Śródmieście, które oferuje 1,5 mln mkw., Mokotów z zasobami sięgającymi 1 mln mkw., następnie Ochota, gdzie szereg budynków biurowych znajduje się wzdłuż Al. Jerozolimskich. Coraz więcej dzieje się również na Woli, której potencjał mocno zaczęli wykorzystywać inwestorzy ze względu na bliskość od centrum miasta, bardzo dobrą komunikację z dostępem do 2 linii metra oraz dostępność gruntów. Dzielnica mocno rozrasta się o kolejne zasoby biurowe i tym samym staje się coraz bardziej konkurencją dla Mokotowa. Gdzie bije biurowe serce stolicy? Sprawdźmy.
Biura w Śródmieściu zawsze na czasie
Czołowe miejsce w Warszawie pod względem oferty biurowej zajmuje Śródmieście. 1,5 mln mkw. powierzchni biurowych oraz kolejne biurowe wieże w budowie i planach. Lokalizacja jest naturalnym wyborem dla największych firm prawniczych, konsultingowych, finansowych i coraz częściej też IT. Zalety Śródmieścia trudno przecenić. Dzielnica stanowi najbardziej reprezentacyjną część miasta i posiada bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę oraz sieć komunikacyjną z dostępem do obu linii metra, dzięki czemu możliwy jest sprawny dojazd do wszystkich dzielnic Warszawy. Ponadto posiada szeroką ofertę kulturalną, rozrywkową, handlową i hotelową.
Lokalizacja zawsze była popularna, ale część firm odstraszały wyższe niż w innych dzielnicach ceny najmu. Jednak w obliczu zmian pokoleniowych i deficytów na rynku pracy, firmy, aby przyciągnąć talenty, chcą być w centrum. Dogodna lokalizacja biura to czynnik numer jeden przy wyborze pracodawcy przez millenialsów. Millenialsi ponad znaną markę firmy i możliwości rozwoju cenią sobie komfort i czas, dlatego Śródmieście stanowi dla nich bardzo dobrą lokalizację do pracy i do spędzania czasu poza nią.
Aktualnie dostępność dużych modułów biurowych do wynajęciu w Śródmieściu jest ograniczona, poziom pustostanów wynosi 7,5%, ale sytuacja zmieni się w ciągu 12 do 18 miesięcy. Kiedy oddane do użytku zostaną inwestycje Varso, Mennica Legacy Tower czy Świętkorzyska 36.
Mokotów – wysoka jakość powierzchni w dobrej cenie
Drugą co do wielkości biznesową lokalizacją biurową w Warszawie jest Mokotów. Jego zasoby biurowe przekraczają 1 milion mkw. i szacuje się, że pracuje tam nawet 100 tys. ludzi. Lokują się tu firmy z branży kreatywnej, IT czy call center. Dzielnica przez ostatnie kilka lat przechodzi metamorfozę. Z wyspy biurowej, która zamiera po godzinach pracy, przeobraża się w lokalizację typu mix-use z szeroką ofertą handlową i rozrywkową.
Na Mokotowie powstaje coraz więcej obiektów mieszkalnych, według deweloperów 2,5 tys. mieszkań zostanie oddanych do użytku w przeciągu 2-3 lat. W obrębie dzielnicy swoje inwestycje rozpoczęli deweloperzy tj. Echo Investment, Ronson Development, Dom Development czy Skanska.
Inwestorzy również wyszli naprzeciw potrzebom w zakresie dostępności hoteli, gdyż Mokotów nie posiada w pobliżu tego typu obiektów i większość odwiedzających musi rezerwować pokoje w centrum miasta czy blisko lotniska. W budowie są hotele tj. Four Points by Sheraton (192 pokoje), Hampton by Hilton (163 pokoje), Holiday Inn Express Mokotów (167 pokoi), Moxy and Residence Inn (300 pokoi) oraz Focus Hotel Premium (238 pokoi).
Na Mokotowie poprawia się też infrastruktura drogowa i połączenia komunikacyjne. Dzięki tym zmianom Mokotów jako lokalizacja biurowa nie traci na popularności, w I kw. 2018 br. wynajętych zostało w dzielnicy najwięcej powierzchni spośród wszystkich niecentralnych lokalizacji biurowych. Mokotów jako dzielnica biurowa zmienia się i staje się atrakcyjnym miejscem nie tylko do pracy, ale też do życia, a jednocześnie oferuje atrakcyjne stawki czynszów.
Wola najdynamiczniej rozwijająca się dzielnicą biznesową w Polsce
Wola — niegdyś przemysłowe przedmieście stolicy, dziś atrakcyjny obszar inwestycyjny i najdynamiczniej rozwijająca się lokalizacja biurowa w Polsce. Katalizatorem rozwoju tej strefy jest dostęp do drugiej linii metra i niewielka odległość od centrum miasta.
Biurowce rosną tu jak grzyby po deszczu, a najwięcej inwestycji zlokalizowanych jest wokół ronda Daszyńskiego. W budowie są tu kolejne biurowce tj. Spinnaker – The Warsaw Hub Ghelamco, Skyliner, który jest flagową inwestycją firmy Karimpol, czy budowany przez Skanska kompleks trzech biurowców – Generation Park.
Inwestycyjnie sporo się dzieje również przy innych ulicach dzielnicy, przy Przyokopowej powstaje Proximo II – dewelopera Hines Polska, przy ulicy Grzybowskiej są dwa budynki w budowie – Browary Warszawskie – Echo Investment i Atlas Tower realizowany przez Atlas Management jak również inwestycja Warsaw One przy Al. Jana Pawła II realizowana przez Skanska.
Wola oferuje dziś ponad 600 tys. mkw. i szacuje się, że do 2021 r. łączna podaż sięgnąć może miliona mkw., dokładnie tyle, ile wynoszą dziś zasoby w największej dzielnicy biurowej Warszawy, czyli na Mokotowie. Wydaje się, że jej dynamiczny rozwój nie podzieli losu Mokotowa, Wola bowiem ma bardzo dobrą dostępność transportu publicznego oraz rozwiniętą tkankę mieszkaniową. Co prawda brakuje tu może zaplecza restauracyjnego, ale pewnie zacznie się to zmieniać wraz z nowymi inwestycjami.
Ochota lokalizacją wybieraną przez międzynarodowe firmy
Kolejną lokalizacją, która się rozwija jest warszawska Ochota. Jej atrakcyjność wynika z bliskiego położenia Śródmieścia, dlatego cieszy się zainteresowaniem inwestorów. W przeciągu ostatnich kilku lat zwiększyła się liczba firm, które wybierają właśnie tę dzielnicę jako lokalizacja biura, w tym również międzynarodowe koncerny.
Ochota jest obecnie najgęściej zaludnioną dzielnicą Warszawy, która ma dużo do zaoferowania – obiekty mieszkalne, ośrodki kulturalne czy przestrzenie publiczne. Dzielnica należy również do dobrze skomunikowanych jeśli chodzi o miejskie środki transportu, jak i infrastrukturę drogową. Można do niej dotrzeć zarówno samochodem, jak i licznymi autobusami czy tramwajami.
Ochota podobnie jak Śródmieście czy Mokotów oferuje atrakcyjne kompleksy biurowe, których w szczególności najwięcej mieści się wzdłuż A. Jerozolimskich , tj. Jerozolimskie Business Park, Cristal Park, Mistral, Kopernik Office Building, Oxygen Park, Al. Jerozolimskie 183, Adgar, Brama Zachodnia, Equator I oraz II, Nimbus, Eurocentrum Gamma, Beta oraz Alfa (kompleks). Dzielnica w tej chwili proponuje ponad 800 tys. mkw. Tutaj również powstają nowe inwestycje, w tym roku zaplanowane są do oddania kolejne budynki przy Alejach Jerozolimskich, Nowogrodzka Square o powierzchni ponad 11 tys. mkw., którego wykonawcą jest Yareal, czy Equator IV z powierzchnią 35 tys. mkw. (Karimpol).
Jaka przyszłość czeka rynek biurowy Warszawy?
Śródmieście i Mokotów to największe dzielnice biznesowe stolicy, których zasoby gruntów się kurczą, a potencjał do rozwoju zyskują inne lokalizacje biurowe w stolicy, które mogą stać się w najbliższym czasie atrakcyjne pod kątem inwestycji. Wraz z wydłużającymi się odcinkami II linii metra, jest szansa dla lokalizacji dotąd nieuważanych za biznesowe. Na przykład dla Pragi, gdzie pierwszą inwestycją, która już wpłynęła na wyznaczenie kierunku rozwoju stolicy, jest Koneser. Oczywiście ze względu na swój ogromny potencjał dalej będzie rozwijała się Wola. Śródmieście pozostanie najważniejszą lokalizacją dla biznesu, zwłaszcza na dużą liczbę planowanych, nowych inwestycji.
Ostatnie artykuły
20 stycznia 2025
Polski rynek magazynowy w 2024 roku: stabilny rozwój i kluczowe trendy na przyszłość
10 faktów o rynku magazynowym, przemysłowym i logistycznym w Polsce — podsumowanie 2024 i prognozy na 2025 r.
20 stycznia 2025
Rynek powierzchni biurowych w Polsce w 2024 roku – stabilizacja, nowe trendy i wyzwania 2025 i kolejne lata
AXI IMMO wskazuje szacunkowe dane dla rynku nieruchomości biurowych w Polsce na koniec 2024 r. i wymienia najważniejsze trendy i wyzwania na kolejne lata.
11 grudnia 2024
AXI IMMO doradza Investa, która zostaje w SEGRO Logistics Park Stryków na wiele lat
30 000 mkw. dla Investa w SEGRO Logistics Park Stryków dla
4 grudnia 2024
Biura w centrach logistycznych alternatywą dla biurowców?
Jak w ciągu ostatnich lat biura w centrach logistycznych i w magazynach przestały być tylko surowymi pomieszczeniami dla personelu logistycznego, a stały się pełnoprawnymi przestrzeniami biurowymi.