W jakim biurze chcą pracować millenialsi?
Są kreatywni, oczekują ciągłych wyzwań i dobrze czują się w elastycznym środowisku pracy – to millenialsi, którzy według prognoz ManpowerGroup do 2020 r. będą stanowili trzecią, najliczniejszą grupę zawodową na świecie.
Odmienne potrzeby i duży potencjał młodego pokolenia (“millenialsów”) są dużym wyzwaniem dla pracodawców, którzy już dziś rywalizują o talenty. By przyciągnąć do siebie najlepszych, warto przystosować do ich potrzeb nie tylko warunki zatrudnienia, ale także aranżację biura.
Millenialsi już dziś stanowią silną grupę na rynku pracy, a w przyszłości będą zajmowali kluczowe stanowiska w organizacjach. Są to młodzi ludzie, którzy urodzili się w przedziale czasowym od połowy lat 80. do późnych lat 90. Od poprzednich pokoleń odróżniają ich specyficzne wymagania wobec pracodawców, ale także unikalne umiejętności. Przedstawiciele generacji Y zostali bowiem ukształtowani w czasie rewolucji technologicznej. W codziennej pracy wykorzystują sieć i urządzenia mobilne, dzięki którym mogą wykonywać obowiązki i kontaktować się z innymi zarówno z biura, jak i dowolnego miejsca. Są oni uznawani za innowacyjnych, kreatywnych, ale także mało lojalnych pracowników. Wyzwaniem jest, więc nie tylko ich pozyskanie, ale także utrzymanie w firmie na dłużej.
Biuro dla millenialsów: wolność wyboru i różnorodność
Z globalnego badania ManpowerGroup z 2017 r. wynika, że gdy młodzi kandydaci wybierają pracodawcę, zwracają uwagę nie tylko na zarobki i bezpieczeństwo zatrudnienia, ale także na aspekt współpracy z ciekawymi ludźmi i elastyczny model pracy. Odpowiednio zaaranżowane biuro może pomóc w spełnieniu tych oczekiwań.
“Millenialsi weszli na rynek pracy, który podlega szybkim zmianom i automatyzacji, a to wymaga od nich kreatywności i podejmowania samodzielnych decyzji. Dlatego też nie skupiają się na procesie wykonywania zadań, ale na wynikach i wysoko cenią sobie współpracę. Nie mają tak silnej potrzeby prywatności, jak przedstawiciele starszych pokoleń, którzy wolą kameralne pokoje z wyznaczonymi miejscami do pracy przy biurkach. Młodzi ludzie dobrze odnajdują się w biurze o otwartym planie, które odpowiada modelowi activity based working. Kilkuosobowe zespoły mogą swobodnie decydować o miejscu wykonywanej pracy i korzystać z wydzielonych stref do nieformalnych spotkań czy pracy w skupieniu. Millenialsi równie dobrze czują się, pracując w kafeterii, przy wspólnych stołach, czy w miejscu hot desking, które nie jest przypisane do konkretnej osoby” – mówi Martin Lipiński, Dyrektor Działu Office AXI IMMO.
Biuro, które wspiera kreatywne myślenie
Pracodawcy dostrzegli potencjał pokolenia Y i zaczęli wprowadzać zmiany, które mają odpowiadać potrzebom pracowników. Z globalnego badania Deloitte wynika, że 64 proc. firm oferuje możliwość pracy z innego miejsca niż biuro. Większość millenialsów uważa bowiem, że poprawia to ich produktywność, pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie, a także sprawia, że są bardziej zaangażowani. Dzięki temu więcej młodych ludzi deklarowało także gotowość, by związać się z organizacją na dłużej niż jeszcze rok wcześniej.
“Coraz częściej nie wszyscy pracownicy muszą pojawiać się w biurze od poniedziałku do piątku, co nie oznacza, że maleje znaczenie biura, jako środowiska pracy. Wręcz przeciwnie, dziś należy zwrócić szczególną uwagę na to, by przestrzeń była efektywnie wykorzystana, zapewniała komfort i umożliwiała interakcję. W otwartej przestrzeni podstawą jest także opanowanie hałasu przez rozwiązania akustyczne w postaci paneli pochłaniających dźwięki, mobilnych ścianek czy kubików, służących do rozmów telefonicznych” – dodaje Martin Lipiński, AXI IMMO.
Aranżacja biura powinna także wspierać kreatywność i efektywne wykonywanie zadań. Z takiego środowiska pracy słyną technologiczni giganci, tacy jak: Google i Facebook, a w ślad za nimi idą inni. Przykładowo firma Amazon ulokowała się w siedzibie w Seattle, w której zaaranżowano 40 tys. roślin. Naturalne otoczenie z kwiatami i źródłami wody ma pozytywnie wpłynąć na produktywność załogi. Z kolei, biuro Airbnb w Dublinie to przykład aranżacji opartej na koncepcji sąsiedztwa. Zamiast pojedynczych biurek wykorzystano w nim duże stoły, które służą do wspólnej, elastycznej pracy. [Czytaj więcej o tym, jakie wymagania względem powierzchni biurowej ma branża kreatywna.]
Przestrzeń skierowana do ambitnych
Millenialsi wyróżniają się jeszcze jedną, unikalną cechą. Chodzi o learnability, czyli chęć i umiejętność szybkiego rozwoju, adaptowania się do zmian i nabywania kompetencji, które odpowiadają potrzebom rynku pracy. Najbardziej ambitni pracownicy potrzebują więc ciągłych wyzwań. Te mogą zapewnić im m.in projekty w zmieniających się zespołach i biuro, które sprzyja swobodnej wymianie informacji.
“Millenialsi chętnie wykorzystują do nieformalnych spotkań przestrzenie do pracy warsztatowej. By zaaranżować takie miejsce do pracy, warto wykorzystać pionowe powierzchnie np. ściany z białymi tablicami czy piankowymi podkładami. Warto wyposażyć je w multimedia np. projektor, monitor i ładowarki do laptopów oraz modułowe, mobilne meble. Rozkładane stoły, sofy i fotele, które można dobierać w zależności od liczby osób w zespole, umożliwiają zarówno kreatywne burze mózgów, pracę projektową, jak i przerwę dla odprężenia się w ciągu dnia. Im większa możliwość dopasowania przestrzeni do własnych potrzeb, tym lepiej” – dodaje Martin Lipiński, AXI IMMO.
Warto pamiętać także o tym, że millanialsi chcą mieć realny wpływ na organizację. Ważną kwestią jest, więc zaangażowanie zespołu w proces projektowania biura. Dzięki przeprowadzonej analizie i zbadaniu potrzeb pracowników, firma ma pewność, że inwestycja w nową aranżację miejsca pracy, przyniesie najlepsze efekty w postaci lepszej produktywności i pozytywnych wyników podczas rekrutacji.
Ostatnie artykuły
6 listopada 2024
AXI IMMO wspiera Kuchnie Świata S.A. przy negocjacjach nowej umowy najmu w SEGRO Park Wrocław Bierutowska
Kuchnie Świata wybierają SEGRO Park Wrocław, Bierutowska – strategiczna decyzja wsparta przez AXI IMMO
4 listopada 2024
Najnowszy raport AXI IMMO – Rynek biurowy w Warszawie w 1-3 kw. 2024
Warszawski rynek biurowy ponownie w grze
15 października 2024
Nowa Ustawa Planistyczna, czyli jak zmienią się zasady planowania przestrzennego i ich wpływ na rynek nieruchomości
Nowa Ustawa Planistyczna — co czeka rynek nieruchomości od 2026 r. - omawia Jacek Szkuta, Dyrektor Działu Gruntów Inwestycyjnych w AXI IMMO.
18 września 2024
AXI IMMO Doradcą Roku w konkursie Prime Property Prize 2024
Najlepsi w Branży Nieruchomości – AXI IMMO laureaem Prime Property Prize i PropTech Festival 2024