Dodano do porównań. Sprawdź dodane nieruchomości.

Łódź dane ekonomiczne Magazyny

Polska Centralna należy do tzw. wielkiej piątki głównych rynków magazynowych w Polsce. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni przemysłowej i logistycznej w regionie przekraczają 4,48 mln m2.

Województwo łódzkie to trzeci co do wielkości rynek magazynowy w Polsce i jeden z najważniejszych regionów dystrybucyjnych dla Europy Środkowej i Wschodniej. Co roku deweloperzy magazynowi są aktywni w tym regionie, w pierwszych trzech miesiącach 2024 r. nowa podaż wyniosła ponad 26,6 tys. m2. Klienci i inwestorzy doceniają rynek magazynowy zlokalizowany wokół Łodzi ze względu na położenie regionu na przecięciu dwóch głównych polskich autostrad A1 i A2 oraz drogi S8 umożliwiających dystrybucję towarów w każdym kierunku Polski. W 2023 r. Łódź jako pierwsze miasto w Polsce zyskało autostradową obwodnicę aglomeracyjną, która dodatkowo wpływa na atrakcyjność tego regionu. Wielu deweloperów jak Panattoni, 7R, Logicor, WhiteStar, Hillwood, CTP, MLP, Segro, Hines, Prologis, P3 decyduje się w województwie łódzkim na budowę zarówno wielkoformatowych magazynów typu big-box, mniejszych formatów SBU (Small Business Unit), jak również projektów BTO (built-to-own) czy BTS (built-to-suit) czyli inwestycji dopasowanych do indywidualnych potrzeb najemców. Na koniec marca 2024 r. w budowie znajdowało się 396,6 tys. m2.

Swoje centra dystrybucyjne w Polsce Centralnej lokalizują zarówno polskie, jak i międzynarodowe firmy logistyczne, sieci handlowe, firmy elektroniczne oraz firmy z branży budowlanej/DIY. To również region wybierany przez e-commerce oraz firmy obsługujące ten sektor jak branża opakowań czy firmy kurierskie. Całkowity wolumen najmu na koniec 1 kwartału 2024 r. wyniósł 178 tys. m2. Oferta powierzchni magazynowej Polski Centralnej oprócz Łodzi znajduje się również w Piotrkowie Trybunalskim, Strykowie, Kutnie, Rawie Mazowieckiej czy Aleksandrowie Łódzkim. Najemcy wybierają województwo łódzkie ze względu na infrastrukturę drogową i pracowników. Na koniec marca 2024 r. poziom pustostanów w regionie wynosił ok. 10,2%.