AXI IMMO doradzało w negocjacjach przy zakupie obiektu produkcyjno-magazynowego CIMC
CIMC rozszerza swoją działalność i otwiera fabrykę naczep samochodowych w Gdyni. AXI IMMO doradzało w negocjacjach przy zakupie obiektu produkcyjno-magazynowego.
China International Marine Containers (Group) Co., Ltd. (CIMC) to pochodząca z Chin globalna spółka zatrudniająca ponad 60 000 pracowników i posiadająca ponad 300 firm członkowskich między innymi w Azji, Ameryce Północnej, Europie, Australii. Zasięg CIMC obejmuje ponad 100 państw.
Firma CIMC powstała w 1980 roku w Shenzhen jako wspólne przedsięwzięcie China Merchants Group i East Asiatic Company. Od 1994 roku CIMC jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Shenzhen. Oferuje najwyższej jakości produkty i usługi w takich branżach, jak: logistyka, produkcja kontenerów i naczep samochodowych, offshore, energetyka, przemysł chemiczny i spożywczy czy finanse. Jednym z wiodących obszarów działalności CIMC jest produkcja pojazdów, którą firma rozpoczęła w 2002 roku jako CIMC Vehicles (Group) Co. Ltd. Obecnie CIMC produkuje 1000 rodzajów ciężarówek, furgonetek, cystern wagonów oraz ich elementów składowych. Właśnie w tym zakresie firma postanowiła rozszerzyć swoją działalność o kolejną lokalizację w Polsce.
CIMC w Gdańsku
W gdyńskim oddziale montowane będą różnego rodzaju przyczepy transportowe. Podzespoły do instalacji będą importowane z Chin i Europy. Realizowane tam będą zamówienia z Europy Środkowej, Wschodniej i Zachodniej.
“Model produkcji i montażu przetestowaliśmy już na innych rynkach. Region Europy Środkowej i Wschodniej jest bardzo obiecującym rynkiem, dlatego planujemy tu dalszy rozwój. Polska, jako największy kraj w regionie oraz ważny partner w transporcie międzynarodowym, była dla nas naturalnym wyborem. Gdynia to najlepsza lokalizacja ze względu na bliskość dobrze rozwiniętej infrastruktury drogowej i portowej oraz rynku pracy.” – mówi Steven Feng, Dyrektor Zarządzający CIMC Trailer Polska.
Od listopada 2014 roku rozmowy z CIMC i przygotowanie oferty regionu koordynowała inicjatywa Invest in Pomerania. Istotną rolę w procesie inwestycyjnym spełniło Biuro Pomorskie w Chinach, które nawiązało pierwszy kontakt z firmą, a tym samym stworzyło podłoże do dalszych działań – już w Polsce.
“Od kilku lat obserwujemy rosnące zainteresowanie chińskich inwestorów Pomorzem. Liczymy, iż nasze działania przekują się w kolejne projekty inwestycyjne firm z Państwa Środka. Warto podkreślić, iż jest to pierwsza na Pomorzu inwestycja chińskiej firmy produkcyjnej.” – mówi Łukasz Żelewski – Prezes Agencji Rozwoju Pomorza, która jest koordynatorem inicjatywy Invest In Pomerania.
“Inwestycja ta potwierdza, że region jest interesujący nie tylko dla przedstawicieli branż ICT czy sektora finansowego, ale także dla firm zajmujących się produkcją, działających na rynkach światowych. Cieszymy się, że po raz kolejny dzięki efektywnej współpracy władz lokalnych z partnerami Invest In Pomerania, udało się przekonać inwestora do potencjału Pomorza.” – dodaje Ryszard Świlski – Wicemarszałek Województwa Pomorskiego.
Hala produkcyjna firmy CIMC znajduje się w głównej przemysłowej dzielnicy Gdyni. O wyborze tej lokalizacji przesądziło kilka czynników. Po pierwsze dużym atutem było sąsiedztwo portu oraz dogodne połączenie komunikacyjne. Po drugie – bliskość rynków docelowych oraz – patrząc globalnie – strategiczne położenie regionu.
“Inwestycja CIMC to niewątpliwy dowód, że Gdynia staje się coraz ważniejszym punktem na mapie gospodarczej Polski i Europy. Otwarcie fabryki dowodzi, że umiemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom inwestorów. Cieszymy się, że powstaną nowe miejsca pracy w specjalistycznym obszarze produkcji. Dołożymy wszelkich starań, aby miasto rozwijało się w tym zakresie zarówno w dynamiczny, jak i zrównoważony sposób.” – mówi Katarzyna Spychała, wiceprezydent Gdyni.
Na korzyść tej lokalizacji przemawiała także atrakcyjna oferta dostępnych na rynku hal. Gdyńska placówka CIMC zajmie 3,623 m2 powierzchni użytkowej oraz 4,428 m2 przestrzeni przeznaczonej na plac manewrowy. Ważnym elementem wyposażenia są 2 suwnice o nośności 3,2 t/m2. Nieruchomość oprócz tego, że spełnia warunki techniczne, okazała się atrakcyjna kosztowo. W negocjacjach dotyczących zakupu obiektu doradzała agencja AXI IMMO.
“Rynek magazynowo-produkcyjny w Trójmieście obok magazynów klasy A przeznaczonych na wynajem, posiada szeroką ofertę nieruchomości przemysłowych w atrakcyjnych lokalizacjach, znajdujących się w pobliżu portów w Gdyni i Gdańsku oraz głównych trasach krajowych i międzynarodowych. Nieruchomość należąca do CIMC w pełni spełnia oczekiwania klienta pod względem wielkości obiektu oraz celu. Dodatkową zaletą nieruchomości jest bogate wyposażenie i szeroki plac manewrowy.” – komentuje Danuta Dzierżak, Associate Director Industrial & Logistic AXI IMMO.
“Inwestycja firmy CIMC wpisuje się w światowe trendy. Firmy produkcyjne coraz częściej optymalizują swoje procesy logistyczne poprzez lokowanie inwestycji w pobliżu portów morskich. To właśnie bliskość dwóch dynamicznie rozwijających się portów oraz bezpośrednie połączenia morskie z najważniejszymi azjatyckimi ośrodkami przemysłowymi były jedną z głównych przesłanek w wyborze naszej lokalizacji.” – dodaje Anna Rajzer Projekt Manager – Sektor Logistyczny, Invest in Pomerania.
Ostatnie artykuły
20 stycznia 2025
Polski rynek magazynowy w 2024 roku: stabilny rozwój i kluczowe trendy na przyszłość
10 faktów o rynku magazynowym, przemysłowym i logistycznym w Polsce — podsumowanie 2024 i prognozy na 2025 r.
20 stycznia 2025
Rynek powierzchni biurowych w Polsce w 2024 roku – stabilizacja, nowe trendy i wyzwania 2025 i kolejne lata
AXI IMMO wskazuje szacunkowe dane dla rynku nieruchomości biurowych w Polsce na koniec 2024 r. i wymienia najważniejsze trendy i wyzwania na kolejne lata.
11 grudnia 2024
AXI IMMO doradza Investa, która zostaje w SEGRO Logistics Park Stryków na wiele lat
30 000 mkw. dla Investa w SEGRO Logistics Park Stryków dla
4 grudnia 2024
Biura w centrach logistycznych alternatywą dla biurowców?
Jak w ciągu ostatnich lat biura w centrach logistycznych i w magazynach przestały być tylko surowymi pomieszczeniami dla personelu logistycznego, a stały się pełnoprawnymi przestrzeniami biurowymi.