Podcast: Górny Śląsk – centralny hub dystrybucyjny dla Europy Środkowo-Wschodniej
Słuchaj podcastu „Górny Śląsk – centralny hub dystrybucyjny da Europy Środkowo-Wschodniej” Anna Głowacz, Dyrektor Działu Industrial w AXI IMMO.
Anna Głowacz, Dyrektor Działu Industrial w AXI IMMO, w nagraniu „Górny Śląsk – centralny hub dystrybucyjny da Europy Środkowo-Wschodniej”, wskazuje na czynniki, które determinują dynamiczny rozwój rynku magazynowego na Górnym Śląsku. Słuchaj podcastu (na dole strony).
1. Górny Śląsk to drugi do co wielkości rynek magazynowy w Polsce, a także jeden z największych rynków konsumenckich w Polsce. Górny Śląsk to również kluczowy rynek w kontekście lokalizacji centrów dystrybucyjnych dla międzynarodowych firm rozważających rozwój w Europie. W wyniku dużego zainteresowania regionem Górnego Śląska, od wielu lat obserwowana jest równowaga pomiędzy popytem i podażą na nowoczesne powierzchnie magazynowe. Firma AXI IMMO postanowiła zbadać, jakie są aktualne trendy i kondycja sektora magazynowego na Górnym Śląsku.
2. Pierwsza połowa 2020 roku na rynku inwestycyjnym w sektorze magazynowym i logistycznym na Górnym Śląsku była wyjątkowo aktywna. W pięciu transakcjach właścicieli zmieniły centra logistyczne o powierzchni ponad 200 000 mkw., wliczając inwestycje w fazie developmentu. Platforma European Logistics Investment (ELI) zbudowała aż trzy nieruchomości w regionie w ramach dwóch oddzielnych transakcji (Panattoni Park Ruda Śląska II, 55 800 mkw. i Panattoni Czeladź V, 35 500 mkw., oraz BTS dla producenta grilli Weber 50 000 mkw.). Ponadto Savills Investment Management, singapurski GIC i chiński CGL Investment Holdings Corporation stały się właścicielami obiektów magazynowo-logistycznych na Górnym Śląsku w I połowie 2020 za sprawą transakcji portfelowych.
3. „Górny Śląsk to z pewnością jeden z największych i najważniejszych rynków magazynowych i logistycznych w Polsce, a także kluczowy hub dystrybucyjny dla Europy Środkowo-Wschodniej umożliwiający swobodny transport dla firm zarządzających łańcuchami dostaw między Polską, Niemcami, Czechami, Słowacją oraz państwami na południu Europy. Na korzyść regionu Górnego Śląska wpływa rozbudowana infrastruktura drogowa tj. lokalizacja na przecięciu autostrad A1 z A4 oraz duża gęstość dróg krajowych i regionalnych, w tym Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚ). Ponadto znajduje się tu najbardziej rozbudowana sieć kolejowa w Polsce, a także dostępny jest port lotniczy Katowice w Pyrzowicach. Od lat rynek Górnego Śląska uważany był za zagłębie hutniczo-górnicze, jednak z biegiem lat i polepszającą się infrastrukturą stał się dominującym rynkiem przemysłowym w Polsce. Z pewnością duże znaczenie w tym aspekcie ma prężenie działająca Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE)” – komentuje Anna Głowacz, Dyrektor Działu Industrial w AXI IMMO.
4. Na koniec czerwca 2020 r. deweloperzy magazynowi dostarczyli 192 000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej (+65% w porównaniu z 1 połową 2019) co przyczyniło się do zwiększenia całkowitych zasobów rynku magazynowego na Górnym Śląsku do 3,3 mln. mkw. i umocnienia drugiej pozycji w Polsce. Zestawiając wartość nowej podaży na nowoczesną powierzchnię magazynową dla okresu czerwiec 2019 – czerwiec 2020, uzyskany wynik, czyli 649 000 mkw., był najwyższym w ostatnich 12 miesiącach na wszystkich głównych rynkach w Polsce. Na zakończenie pierwszej połowy 2020 r. w budowie pozostawało 390 00 mkw. (-29% r/r) i jest to drugi najwyższy wynik w kraju. Wśród planowanych do oddania do końca br. inwestycjach magazynowych najwięcej powierzchni dostarczą m.in. Hillwood Piekary Śląskie (42 500 mkw.), Panattoni Bielsko Biała III (40 650 mkw.), Hillwood Gliwice Sośnica (27 800 mkw.), a także DL Invest Psary (20 000 mkw.). Od marca 2020 r. odsetek powierzchni przemysłowej budowanej spekulacyjnie spadał z 51% na koniec I kwartału do 44% na koniec II kwartału. Przyczyny spadku należy doszukiwać się przede wszystkim w ostrożniejszym podejściu deweloperów związanym z pandemią Covid-19, a także zaostrzającą się polityką banków, które oczekiwały gwarancji ze strony deweloperów w postaci min. 40-50% wynajęcia planowanej inwestycji komercyjnej.
5. „Głównymi czynnikami determinującymi dynamiczny rozwój górnośląskiego rynku magazynowego są przede wszystkim liczne inwestycje w infrastrukturę drogową, rozbudowana sieć kolejowa, a także korzyści dla firm działających w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (KSSE). Dla przykładu podstrefa Tychy wraz z Bieruniem to idealna lokalizacja dla firm z sektora magazynowego, które chcą skorzystać z możliwości dających SSE. Najemcy z branży motoryzacyjnej wybierają również Bielsko-Białą, m.in. przez wzgląd na współpracę z fabrykami samochodów na Słowacji i w Czechach. Choć w tym przypadku pagórkowate ukształtowanie terenu, a także niewielka dostępność działek powoduje wyższe niż w innych częściach Śląska stawki czynszów” – komentuje Anna Głowacz z AXI IMMO.
6. Na większości podrynków w regionie Górnego Śląska czynsze bazowe za wynajem nowoczesnej powierzchni magazynowej wahają się w zakresie 3,2-3,6 EUR/mkw. Najniższe stawki można uzyskać w okolicach Sosnowca/Będzina/Dąbrowy (3,0-3,4 EUR/mkw.), natomiast najwyższe w Bielsku-Białej (3,5-3,65 EUR/mkw.). Z kolei średnie stawki dla czynszów efektywnych za wynajem powierzchni magazynowej zamykają się w granicach 2,2-2,6 EUR/mkw. przy czym to znów w okolicach Sosnowca/Będzina/Dąbrowy można spodziewać się największych zachęt ze strony deweloperów przekładających się na wyjściowe stawki na poziomie 2,1-2,6 EUR/mkw. Tu również warto zwrócić uwagę na Częstochowę gdzie czynsze efektywne wynoszą 2,1-2,3 EUR/mkw.
7. „Pod względem struktury popytu w subregionie Zagłębia, w którym zlokalizowane są Mysłowice, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza czy Będzin dominują najemcy z sektorów produkcyjnych i logistycznych, z przewagą inwestycji typu multitenant. Główną osią jest tu droga ekspresowa S1, a także sąsiedztwo autostrady A4. Natomiast okolice Gliwic, Rudy Śląskiej i Żor najczęściej wybierają najemcy związani z branżą przemysłową i motoryzacyjną. Lokalizacja przy węźle Sośnica zapewnia im komfortowe połączenia z autostradami A1 i A4. Najmłodszym podrynkiem jest Częstochowa, której znaczenie będzie rosło wraz z kolejnymi oddawanymi odcinakami autostrady A1 w kierunku Trójmiasta. Lokalizacja ta zapewni dobry dojazd do Polski Centralnej, a stamtąd wygodne połączenie z północną częścią kraju. Obecnie subregion to nowa baza dla operatorów logistycznych i dystrybutorów” – dodaje Anna Głowacz z AXI IMMO.
8. W ostatnich dwóch latach wysoka aktywność deweloperów doprowadziła do wzrostu współczynnika pustostanów z 4,2% pod koniec 2018 r. do 8,6% na koniec I kw. 2020 r., przy czym na koniec II kw. wynosił on 6,5% (średnia krajowa 6,8%). Spadek powierzchni dostępnej od zaraz tłumaczy się dużą liczbą transakcji na zasadzie umów krótkoterminowych, które odpowiadały za 42% powierzchni wynajętej w II kw. 2020 r. Był to największy udział spośród wszystkich rynków. Z kolei całkowity wolumen najmu (popyt brutto) na górnośląskim rynku magazynowym na koniec czerwca 2020 r. zakończył się z wynikiem 395 300 mkw. (-10,6% vs I poł. 2019 r.). Największymi odnotowanymi w I połowie 2020 r. umowami najmu były transakcje, w których uczestniczyła firma Panattoni. Deweloper przygotuje budynki w formule BTS w Czeladzi (67 000 mkw.) i Zabrzu (50 000 mkw.) odpowiednio dla producenta odzieży i akcesoriów sportowych, a także dla firmy Weber, producenta węglowych, gazowych i elektrycznych grilli zewnętrznych. Z kolei w I kw. 2020 r. w Panattoni Park Gliwice III (35 000 mkw.) umowę najmu podpisał poufny najemca z sektora sieci handlowych. W ostatnich dwóch latach najbardziej aktywnymi grupami najemców byli logistycy, sieci handlowe oraz sektor motoryzacyjny. W sumie firmy z tych branż odpowiadały za 67% ogólnego popytu na górnośląskim rynku magazynowym.
Posłuchaj podcastu: Górny Śląsk – centralny hub dystrybucyjny da Europy Środkowo-Wschodniej, Anna Głowacz, Dyrektor Działu Industrial w AXI IMMO, 2020-10-27
Całe nagranie:
czas trwania: 8:52 min.
Słuchaj fragmenty:
- Czas trwania: 0:32 min.
2. Czas trwania: 0:60 min.
3. Czas trwania: 0:57 min.
4. Czas trwania: 1:53 min.
5. Czas trwania: 0:50 min.
6. Czas trwania: 0:56 min.
7. Czas trwania: 0:55 min.
8. Czas trwania: 1:54 min.
Ostatnie artykuły
20 stycznia 2025
Polski rynek magazynowy w 2024 roku: stabilny rozwój i kluczowe trendy na przyszłość
10 faktów o rynku magazynowym, przemysłowym i logistycznym w Polsce — podsumowanie 2024 i prognozy na 2025 r.
20 stycznia 2025
Rynek powierzchni biurowych w Polsce w 2024 roku – stabilizacja, nowe trendy i wyzwania 2025 i kolejne lata
AXI IMMO wskazuje szacunkowe dane dla rynku nieruchomości biurowych w Polsce na koniec 2024 r. i wymienia najważniejsze trendy i wyzwania na kolejne lata.
11 grudnia 2024
AXI IMMO doradza Investa, która zostaje w SEGRO Logistics Park Stryków na wiele lat
30 000 mkw. dla Investa w SEGRO Logistics Park Stryków dla
4 grudnia 2024
Biura w centrach logistycznych alternatywą dla biurowców?
Jak w ciągu ostatnich lat biura w centrach logistycznych i w magazynach przestały być tylko surowymi pomieszczeniami dla personelu logistycznego, a stały się pełnoprawnymi przestrzeniami biurowymi.