Podcast: Województwo lubuskie – wschodzące lokalizacje magazynowe
Posłuchaj podcastu: Wschodzące lokalizacje magazynowe w Polsce – województwo lubuskie 2020 r..
Piotr Roszkowski, Starszy Konsultant w Dziale Industrial AXI IMMO o strukturze rynku magazynowego w Polsce w województwie lubuskim. O popycie i podaży oraz innych czynnikach kształtujących rynek nieruchomości w województwie lubuskim, a także o szansach dla regionu czytaj dalej lub słuchaj podcastu poniżej.
Lubuskie to stosunkowo młody rynek magazynowy w Polsce, który zlokalizowany jest głównie w takich ośrodkach jak Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski, Świebodzin i Słubice. W ostatnich latach region ten przeżywa wzmożone zainteresowanie ze strony najemców, którzy poszukują dogodnej lokalizacji do obsługi klientów z Europy Zachodniej. Obecnie, na rynku magazynowym w Polsce Zachodniej budowane jest jedno z największych centrów dystrybucyjnych w Polsce o powierzchni ponad 200 000 mkw. Jak przedstawia się obecna sytuacja i perspektywy dla rynku magazynowego w woj. lubuskim sprawdzili eksperci AXI IMMO.
Całkowite zasoby rynku magazynowego w woj. lubuskim na zakończenie pierwszej połowy 2020 roku powiększyły się o 26 000 mkw. i wyniosły 316 000 mkw. (+22,4% r/r). Co ciekawe, jeszcze na początku 2017 r. region ten dysponował jedynie ok. 20 000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej na wynajem. Przyjmując wartości procentowe był to największy wzrost w analizowanym okresie, spośród wszystkich rynków logistycznych w Polsce.
„Lubuskie to nowa, aczkolwiek jedna z najszybciej rozwijających się lokalizacji magazynowych w Polsce. Na jej korzyść przemawia fakt dogodnego położenia geograficznego wzdłuż polsko-niemieckiej granicy, a także dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa. W jej skład wchodzą autostrady A2 i A4 oraz droga ekspresowa S3 w kierunku Szczecina. Oprócz inwestycji w drogi region ten dysponuje dobrze rozwiniętymi szlakami kolejowymi, a także dostępem do portu lotniczego. To dobra lokalizacja dla lokalnych i zagranicznych dystrybutorów i producentów obsługujących Niemcy, którzy poszukają oszczędności. Co więcej, wg. Centrum Obsługi Inwestora firmy zainteresowane rozwojem działalności w regionie mogą skorzystać z prawie 1300 ha uzbrojonych terenów inwestycyjnych dostępnych w Specjalnych Strefach Ekonomicznych – komentuje Piotr Roszkowski, Starszy Konsultant w Dziale Industrial AXI IMMO.
Obecnie na rynku Polski Zachodniej znajduje się 225 000 mkw. powierzchni magazynowej w budowie. W ramach nowej podaży firma Panattoni dostarczy dla poufnego najemcy z sektora e-commerce nowe centrum dystrybucyjne o powierzchni użytkowej 203 500 mkw., które wraz z budowanym parkiem Hillwood Słubice (21 500 mkw.), zwiększy wielkość tego rynku do 540 000 mkw.
W analizowanym okresie od stycznia do czerwca br. nie zanotowano powierzchni dostępnej od ręki, głównie przez fakt występowania w regionie dużych obiektów w formule BTS, przez co stawki bazowe pozostają niezmiennie na poziomie 3,5 – 3,7 EUR/mkw. Z kolei ostatnie duże umowy najmu podniosły popyt brutto do niespotykanego poziomu, który w pierwszej połowie roku wyniósł 214 000 mkw. Największymi transakcjami oprócz poufnego najemcy z sektora e-commerce były dwie umowy w centrum magazynowym Panattoni Gorzów – 6 500 mkw. dla firmy Omnipack i 3 700 mkw. dla Logoplaste. Obie umowy podpisano w I kw. 2020 r. Wśród najbardziej aktywnych najemców w regionie znajdują się firmy logistyczne, e-commerce, a także przedsiębiorstwa z sektora motoryzacyjnego.
„Główna koncentracja powierzchni magazynowej na rynku lubuskim skupia się wokół dwóch stolic województwa. Zielona Góra oferuje duże centra magazynowe dla wielu najemców, które obecnie zajmowane są przez firmy logistyczne. Z kolei wśród najemców wybierających Gorzów Wielkopolski znaleźli się producenci mebli, firmy z branży motoryzacyjnej, a także międzynarodowe firmy logistyczne. Lokalizację tę charakteryzują obiekty typu BTS oraz jeden park logistyczny dostarczony przez firmę Panattoni. Podobnie jak w Gorzowie Wielkopolskim, tak i w Nowej Soli krajobraz parków magazynowych tworzą duże obiekty BTS i BTO. Garnitur najemców tworzą zaś firmy z branży budowlanej, metalowej, motoryzacyjnej i spożywczej. Z kolei przy węźle autostrady A2 z drogą ekspresową S3 znajduje się Świebodzin, gdzie powstaje mega centrum dystrybucyjne dla e-commerce. Poza tą inwestycją znajduje się tu też park logistyczny dewelopera Exeter i obiekty BTS. Wartym wspomnienia są jeszcze Słubice graniczące z Frankfurtem nad Odrą. Na korzyść tej lokalizacji przemawia stosunkowo niewielka odległość od Berlina wynosząca ok. 70 km. Spodziewamy się, że w kolejnych latach m.in. przez bliską odległość z granicą z Niemcami rozwiną się także Iłowa czy Krosno Odrzańskie gdzie znajdują się pojedyncze inwestycje magazynowe” – dodaje Piotr Roszkowski z AXI IMMO.
Posłuchaj podcastu: Wschodzące lokalizacje magazynowe w Polsce – województwo lubuskie, Piotr Roszkowski AXI IMMO, 2020-10-16
Całe nagranie:
czas trwania: 4:53 min.
Słuchaj fragmenty:
czas trwania: 0:32 min.
czas trwania: 0:39 min.
czas trwania: o:53 min.
czas trwania: 0:31 min.
czas trwania: 0:55 min.
czas trwania:1:22 min.
Ostatnie artykuły
20 stycznia 2025
Polski rynek magazynowy w 2024 roku: stabilny rozwój i kluczowe trendy na przyszłość
10 faktów o rynku magazynowym, przemysłowym i logistycznym w Polsce — podsumowanie 2024 i prognozy na 2025 r.
20 stycznia 2025
Rynek powierzchni biurowych w Polsce w 2024 roku – stabilizacja, nowe trendy i wyzwania 2025 i kolejne lata
AXI IMMO wskazuje szacunkowe dane dla rynku nieruchomości biurowych w Polsce na koniec 2024 r. i wymienia najważniejsze trendy i wyzwania na kolejne lata.
11 grudnia 2024
AXI IMMO doradza Investa, która zostaje w SEGRO Logistics Park Stryków na wiele lat
30 000 mkw. dla Investa w SEGRO Logistics Park Stryków dla
4 grudnia 2024
Biura w centrach logistycznych alternatywą dla biurowców?
Jak w ciągu ostatnich lat biura w centrach logistycznych i w magazynach przestały być tylko surowymi pomieszczeniami dla personelu logistycznego, a stały się pełnoprawnymi przestrzeniami biurowymi.