Raport: AXI IMMO prezentuje raport Rynek magazynowo-produkcyjny w woj. zachodniopomorskim. Podsumowanie 2024 r.
Województwo zachodniopomorskie – hub logistyczny z potencjałem wzrostu. Dynamika popytu, aktywność najemców, stawki czynszu i inne dane rynkowe.

Największa polska firma doradcza na rynku nieruchomości komercyjnych prezentuje raport pt. „Rynek magazynowo-produkcyjny w woj. zachodniopomorskim. Podsumowanie 2024 r.”.
Rynek magazynowy w województwie zachodniopomorskim od lat odgrywa strategiczną rolę na logistycznej mapie Polski. Bliskość do zagranicznych rynków Niemiec i Skandynawii oraz dostęp do portu w Szczecinie-Świnoujściu wpływa na atrakcyjność inwestycyjną regionu. Na dziś woj. zachodniopomorskie dysponuje całkowitymi zasobami przemysłowo-logistycznymi na poziomie 1,24 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Rozwój infrastruktury transportowej, w tym ekspansja sieci drogowej i kolejowej, dodatkowo zwiększa atrakcyjność rynku, niemniej jednak jest to region, na którego dynamikę popytu wpływa aktywność firm z Niemiec. W 2024 r. całkowity wolumen aktywności najemców wyniósł 174 tys. mkw. (-23% r/r), co przy braku oddanych w ostatnich 12 miesiącach nowych inwestycji obniżyło współczynnik powierzchni niewynajętej do 2,8%.
Analitycy AXI IMMO w raporcie „Rynek magazynowo-produkcyjny w woj. zachodniopomorskim. Podsumowanie 2024 r.” wskazują, że na koniec 2024 roku całkowite zasoby powierzchni magazynowej w województwie zachodniopomorskim wyniosły 1,24 mln mkw., co odpowiadało 3,6% krajowych zasobów. Pomimo obiektywnych przesłanek świadczących o atrakcyjności lokalizacji, w ubiegłym roku w regionie nie oddano do użytku żadnej nowej A-klasowej inwestycji. Na koniec grudnia 2024 r. w budowie znajdowało się 114 tys. mkw. nowej powierzchni magazynowej, z czego większość realizowana była w Szczecinie. Największe projekty to m.in. Panattoni Park Szczecin V (49,7 tys. mkw.), BTS dla sieci Action (54,4 tys. mkw.) oraz inwestycja LemonTree (31,4 tys. mkw.). Niemniej jednak dalszy potencjał rozwoju regionu dostrzegają deweloperzy, którzy zabezpieczyli grunty pod przyszłe inwestycje przemysłowo-logistyczne na poziomie ok. 800 tys. mkw.
Jednym z najbardziej charakterystycznych trendów na rynku magazynowym w woj. zachodniopomorskim był wyraźny spadek wskaźnika pustostanów, który na koniec 2024 roku wyniósł 2,8% (-4,4 p.p. r/r). Analitycy AXI IMMO wskazują, że był to największy roczny spadek dostępności powierzchni wśród wszystkich regionów przemysłowo-logistycznych w Polsce. W tym samym czasie całkowita aktywność najemców w 2024 r. w woj. zachodniopomorskim wyniosła 174 tys. mkw. (-23% r/r), z czego 66% stanowiły nowe umowy najmu i ekspansje. Niższy poziom popytu wynikał z mniej sprzyjającego otoczenia makroekonomicznego, zwłaszcza spowolnienia w Niemczech, które wpłynęło na decyzje inwestycyjne najemców. W strukturze najmu dominują operatorzy logistyczni, a uzupełnienie stanowią firmy produkcyjne oraz dystrybucyjne. Warto zauważyć, że średnia wielkość transakcji najmu w regionie jest wysoka i w 2024 roku wyniosła 10,2 tys. mkw.
Anna Gawrońska, Doradca, Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, AXI IMMO, mówi: „Rynek przemysłowo-logistyczny w województwie zachodniopomorskim dynamicznie się rozwija, przyciągając firmy produkcyjne, operatorów logistycznych i sektor e-commerce. Dzięki strategicznej lokalizacji region obsługuje nie tylko północno-zachodnią Polskę, ale także Niemcy i Skandynawię. Kluczowe inwestycje koncentrują się w Szczecinie, Goleniowie i Stargardzie, jednak wraz z rozwojem infrastruktury rośnie znaczenie innych lokalizacji, takich jak Kołbaskowo, Gryfino, Nowogard czy Koszalin”.
Stawki bazowe w woj. zachodniopomorskim oscylują w średnich rynkowych na tle całej Polski i oscylują w granicach 4,10 – 4,70 EUR/mkw./mies. Najniższe stawki dostępne są w Stargardzie, natomiast najwyższe w nowych i planowanych inwestycjach w Szczecinie.
O AXI IMMO
AXI IMMO oferuje usługi doradcze w zakresie nieruchomości komercyjnych, w tym: wynajem i zarządzanie powierzchniami magazynowymi i biurowymi, wyceny nieruchomości, a także zakup i sprzedaż gruntów inwestycyjnych. W ramach oferty firma świadczy usługi zarządzania łańcuchami B2B i B2C. Największym atutem AXI IMMO jest połączenie międzynarodowych standardów obsługi z rzetelną znajomością rynku lokalnego. AXI IMMO zostało wielokrotnie nagradzane, w tym otrzymało tytuł najlepszej Lokalnej Agencji Roku w latach 2012 – 2019 i 2021 w konkursie CiJ Awards oraz nagrodę dla Najlepszego Zespołu w sektorze magazynowym w latach 2016 – 2017. W 2019 i 2023 r. firma była laureatem w kategorii Lokalna Agencja w konkursie CEE Investment Awards. AXI IMMO zostało wybrane Lokalnym Agentem Roku w latach 2023 i 2024 w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w konkursie CEEQA. Ostatnim osiągnięciem firmy jest tytuł Doradcy Roku w konkursie Prime Property Prize 2024.
Raport — Rynek magazynowo-produkcyjny w woj. zachodniopomorskim. Podsumowanie 2024 r.

Ostatnie artykuły
9 kwietnia 2025
Łódzka migawka rynkowa – rynek powierzchni przemysłowych i logistycznych woj. łódzkie – publikacja AXI IMMO
W 2024 r. wysoki popyt w regionie łódzkim efektem przedłużeń umów najmu
3 kwietnia 2025
AXI IMMO: Analiza rynku powierzchni przemysłowo logistycznych w Małopolsce, podsumowanie 2024 prognozy 2025
Małopolska na celowniku deweloperów. Będzie więcej powierzchni pod logistykę i produkcję.
24 marca 2025
Publikacja AXI IMMO: Rynek biurowy w Krakowie 2024, marzec 2025 – analiza, trendy, prognozy
Kraków liderem regionalnych rynków biurowych – rośnie aktywność najemców. Specjalna publikacja AXI IMMO dotycząca powierzchni biurowych w Krakowie w 2024 r. zawiera analizę podaży, popytu, stawek czynszowych oraz trendy i prognozy na krakowskim rynku biurowym w 2025 i 2026 roku.
19 marca 2025
AXI IMMO prezentuje raport Rynek magazynowo-produkcyjny w woj. zachodniopomorskim. Podsumowanie 2024 r.
Województwo zachodniopomorskie – hub logistyczny z potencjałem wzrostu. Dynamika popytu, aktywność najemców, stawki czynszu i inne dane rynkowe.